پرسش های متداول

بسياري از کاربران ترجيح مي‌دهند از گزينه‌هاي استاندارد استفاده کنند.  به‌طور معمول کاربران از نرم‌افزارهاي WinRar و hjsplit براي شکستن فايل‌هاي حجيم به فايل‌هاي کوچک استفاده مي‌کنند.

تکنيک Encrypt (رمزنگاري) روي پوشه‌ها و فايل‌ها قابليتي است که ويندوز در اختيار کاربران قرار مي‌دهد. اما اين توانايي را داريد تا اين قابليت را براي پوشه‌هاي قرار گرفته روي يک سيستم محدود کنيد. فايل Desktop.ini از فايل‌هاي مشهور سيستم‌عامل ويندوز است که با استفاده از آن مي‌توان يک پوشه کامپيوتري را آن‌گونه که تمايل داريد، تنظيم کنيد. اين فايل در حقيقت يک فايل پيکربندي بوده که نه تنها توسط ويندوز بلکه توسط شرکت‌هاي نرم افزاري نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين فايل مي‌تواند در بر گيرنده تنظيمات مختلفي باشد، از جمله اين تنظيمات مي‌توان به اختصاص يک عکس به‌ عنوان تصوير پس‌زمينه در يک پوشه اشاره کرد. اما براي اعمال محدوديت در خصوص اين قابليت کافي است در مسيري که مي‌خواهيد اين محدوديت در مورد آن اعمال گردد فايل مذکور را ايجاد کنيد. براي اين منظور برنامه Notepad را باز کرده و دستور زير را درون آن تايپ کنيد.
 
[Encryption]
 
Disable = 1
 
بعد از وارد کردن اين دستورات فايل مربوطه را با نام و پسوند Desktop.ini در مکان مورد نظر ذخيره کنيد. دقت کنيد پسوند فايل ini باشد. حالا سعي کنيد از قابليت Encrypt contents to secure Data روي پوشه يا فايل‌هاي قرار گرفته درون آن استفاده کنيد. ويندوز پيغام خطا را به شما نشان خواهد داد.

مخفي نمودن نام درايوها يکي ديگر از راه‌کارهايي است که براي پنهان‌سازي درايو از آن استفاده مي‌شود. به ويژه اگر از سيستمي استفاده شود، که يک سيستم عمومي بوده و توسط افراد مختلفي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. براي اين منظور بايد به سراغ رجيستري سيستم برويم. کليدهاي Windows+R را فشار داده، در ديالوگ Run عبارت regedit.exe را وارد کرده و سپس کليد enter را فشار دهيد. اکنون به مسير زير برويد:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Current Version \Explorer

در سمت راست صفحه کليک راست کرده و کليدي از نوع DWORD به نام NoDrives ايجاد کنيد. اکنون کليد ساخته شده را مقداردهي کنيد. مقداردهي اين کليد به اين شکل انجام مي‌شود که درايو A با مقدار 1 شروع شده و همين ترتيب ادامه پيدا کرده تا به حرف Z که مقدار 26 به آن تخصيص داده مي‌شود، مي‌رسد. به طور مثال براي مخفي سازي درايو C کافي است مقدار  4 را به اين کليد اختصاص دهيد.

سيستم را يک بار راه‌اندازي کنيد. مشاهده خواهيد کرد که آيکن مربوط به درايو C ناپديد خواهد شد. براي نمايش مجدد درايو فوق کليد ساخته شده را حذف کنيد.

پنهان‌سازي فايل‌ها روي يک سيستم نه تنها مورد توجه کاربران عادي بلکه مورد توجه شرکت‌هاي بزرگ نيز قرار دارد. ويندوز گزينه‌هايي را در زمينه پنها‌ن‌سازي فايل‌ها و پوشه‌ها در اختيار کاربران قرار داده است. در کنار اين مورد شرکت‌هاي فعال در حوزه نرم‌افزار نيز برنامه‌هايي را در زمينه قفل‌گذاري و مخفي کردن فايل‌ها و پوشه‌ها طراحي کرده‌اند. هر کدام از روش‌هاي فوق مزاياي خاص خود را دارند. البته نرم‌افزارهاي امنيتي معمولا به صورت رايگان عرضه نگشته و از قيمت بالايي برخوردار هستند و آن‌هايي که کرک شده‌اند نيز چندان قابل اطمينان نيستند. روشي که ويندوز در اختيار کاربران قرار مي‌دهد، مخفي کردن فايل‌ها از طريق گزينه Folder Options است. هر چند روش فوق براي محافظت از فايل‌هاي سيستمي مناسب است اما براي محافظت از فايل‌هاي شخصي چندان جواب‌گو نيست. به دليل اين‌که به راحتي با غيرفعال کردن اين قابليت همه فايل‌هاي پنهان نشان داده مي شوند. اما روش ديگري نيز براي پنها‌ن‌سازي فايل‌ها وجود دارد.

1.ابتدا پوشه‌ايي روي يکي از درايوهاي خود ايجاد کنيد. روي آن کليک راست کرده و گزينه Rename را انتخاب کنيد. براي تغيير نام اين پوشه کليد Alt را پايين نگه داشته و مقدار 0160 (و يا 255) را تايپ کنيد. با رها کردن کليد alt نام پوشه به صورت يک آيکن خالي همانند تصوير زير نشان داده مي‌شود.

2. در مرحله بعد بايد آيکن مربوط به اين پوشه را تغيير دهيد. روي پوشه کليک راست کرده، گزينه Properties را انتخاب کنيد. در زبانه Customize روي دکمه Change icon کليک کنيد. از ميان آيکن‌هاي موجود در اين پنجره آيکن صفحه خالي را انتخاب کرده و روي دکمه ok  کليک کنيد.

در اين مرحله پوشه به حالت نامريي تبديل مي‌شود. به صورتي‌که اگر هاي‌لايت مربوطه از روي آيکن اين پوشه برداشته شود، ناپديد مي‌گردد.

3. در آخرين مرحله بايد پوشه موردنظر را hidden کنيد. روي پوشه کليک راست کرده گزينه Properties را انتخاب کنيد. در پنجره Properties روي گزينه hidden کليک کرده و ok را فشار دهيد. با اين کار پوشه به صورت نامريي روي داريو قرار مي‌گيرد.

اما براي دسترسي به پوشه مورد نظر به آساني نحوه چينش پوشه و فايل‌ها را به وضعيتي مانند Details تغيير دهيد.

ISA Server  بعنوان يک فايروال بصورت پيش فرض فقط اجازه Read Aceess به شما مي دهد که با تنظيم زير توسط مدير شبکه مشکل برطرف خواهد شد.

Open ISA Management -> Select Firewall Policy -> Double Click on FTP to Select FTP Properties -> Click on Protocols -> Click on Filtering Option -> Select Configure FTP -> On the page "Configures FTP Protocol Policy" Remove the Check Mark from the "Read Only" option  (حذف گردد Read Only تيک گزينه)

- چنانچه کامپيوتر شما در  شبکه داخلي قرار دارد و وسيله ارتباط اصلي اينترنت ( ADSL - Wireless - Dialup ) به سرور اصلي شبکه متصل بوده و Client هاي شبکه ارتباط اينترنتي خود را از سرور اصلي دريافت ميکنند؛  مي بايست به Client ها اجازه استفاده از پورت TCP 21 و TCP 20 بر روي ترافيک خروجي داده شود. لطفا" با مدير شبکه خود تماس حاصل کرده و اين مورد را درخواست نماييد.

- چنانچه بر روي کامپيوتر خود Firewall و يا Antivirus نصب کرده ايد؛ حتما" بررسي نماييد که پورت TCP 21 و  TCP 20بر روي ترافيک خروجي  کامپيوتر شما با اينترنت باز باشد.

- با ISP سرويس دهنده ارتباط اينترنتي خود تماس حاصل  و از باز بودن پورت TCP 21 و  TCP 20  بر روي ترافيک خروجي آنها اطمينان حاصل نماييد. 

- اين مورد مربوط به سيستم Caching شرکت ISP شما مي باشد که مشاهده گرديده Refresh شدن آن از چند ساعت تا چند روز به طول مي انجامد.

- اين مورد مربوط به سيستم Caching مرورگر يا Browser اينترنتي شما مي باشد. چنانچه از نرم افزار Internet Explorer استفاده مي کنيد با اعمال تغيير زير نسبت به حذف Cache اقدام نماييد. 

از Tools >> Internet Options >> General >> Temporary Internet Files وارد قسمت Setting شده ؛ از حالت Automatically به Every visit to the page تغيير داده و همچنين از قسمت Delete Cookies اقدام به حذف Cookie هاي ذخيره شده نماييد.

چنانچه آدرس سايت خود را بصورت http://DomainName در خط آدرس Browser وارد ميکنيد و صفحه تغيير نيافته را مشاهده ميکنيد حال آدرس را بصورت http://www.DomainName وارد کنيد و بلعکس.